HTML

jogalap

Fiatal ügyvédként szeretnénk kihasználni az internet és a blog adta lehetőségeket, hogy az érdekes és fontos jogi kérdések, problémák elemzésével érthetőbbé és emészthetőbbé tegyük a jog világát jelenlegi és jövőbeni ügyfeleink, illetve minden internetező számára.

Friss topikok

  • plusseger: Az az apróság ebből az összefoglalóból is kimaradt, hogy a MUNKÁLTATÓI devizahitelekre nem vonatko... (2011.12.06. 18:56) a végtörlesztésről

Fontos társaság- és cégjogi változások

2012.02.22. 15:22 :: jogalap

2012. március 01. napjától több fontos, társaság- és cégjogi változás lép hatályba:

 

-        Változik az egyszerűsített eljárással történő cégbejegyzési eljárás illetéke: zrt. és kft. esetén 50.000,- Ft, jogi személyiség nélküli társaság esetén 25.000,- Ft, egyéni cég esetén pedig 15.000,- Ft.

 

 -       Megszűnik az illeték és a közzétételi díj megfizetése kapcsán az a lehetőség, hogy a teljesítést az ügyvéd igazolja (mivel a kérelem benyújtásakor be lett ugyan fizetve, de a befizetett illeték, illetve díj az Államkincstárhoz még nem érkezett be), a befizetés államkincstári igazolását a kérelemhez mindig csatolni kell.

 

-        A tagok adóazonosító jelét – külföldi esetében a külföldit is – az első módosításkor be kell a cégbíróságnak jelenteni (2012. január 1-től hatályos!).

 

-           Be kell jelenteni a cégjegyzékbe bejegyzett természetes személyek születési idejét is.

 

-          Be kell jelenteni továbbá a cég képviseletére jogosultak nevét, adóazonosító számát, természetes személy esetén lakóhelyét, születési idejét, anyja születési nevét, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság vagy jogi személy esetén székhelyét, és cégjegyzékszámát vagy nyilvántartás számát, valamint a képviseletre jogosultak tisztségét, e jogviszonyuk keletkezésének időpontját, határozott időre szóló képviselet esetében a jogviszony megszűnésének időpontját is, illetve ha a jogviszony megszűnésére a cégjegyzékben feltüntetett időpontnál korábban kerül sor, a megszűnés tényleges időpontját.

 

-             A cégjegyzék tartalmazza a jövőben közös tulajdonú üzletrész esetén a tulajdonosok nevét, természetes személy esetén lakóhelyét, születési idejét, anyja születési nevét, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság vagy jogi személy esetén székhelyét, és cégjegyzékszámát vagy nyilvántartási számát.

 

-             Egyszerűsített eljárással történő cégbejegyzés esetén is minden mellékletet be kell csatolni.

 

-       A társasági szerződésben a főtevékenységet és valamennyi tevékenységet meg kell határozni, tehát a jövőben nem lesz elegendő a főtevékenység feltüntetése. Mindezt a TEÁOR-ra tekintet nélkül lehet megtenni, viszont a TEÁOR-t a jövőben a cégjegyzékben fel kell tüntetni, tehát a cégbejegyzési kérelemben a TEÁOR kódokkal kell kérni a bejegyzést. A tevékenységi kör módosítása viszont nem igényli a társasági szerződés módosítását; a NAV-hoz történt bejelentés után a módosításokat a NAV elektronikusan közli a cégbírósággal, amely hivatalból, automatikusan rögzíti azokat a cégjegyzékben, hasonlóan a bankszámlához.

 

-           A cégjegyzékben a lakóhelyet, illetve székhelyet (telephelyet, fióktelepet) az irányítószám, helység, utca, házszám, emelet, ajtószám (vagy helyrajzi szám) feltüntetésével kell megjelölni.

 

-         A székhely, telephely, fióktelep használatának igazolását be kell adni a kérelem mellékleteként, ez történhet az ügyvédnél meglévő korábbi okirattal is.  Az igazolásnak alkalmasnak kell lennie arra, hogy a székhely, telephely, fióktelep használat jogosultságát megfelelően alátámassza (pl. tulajdoni lap, bérleti szerződés, használatra feljogosító nyilatkozat).

 

-          Az ügyvéd az aláírás-mintát kizárólag cégbejegyzési vagy változásbejegyzési eljárás során jegyezheti ellen abban az esetben, amennyiben a cég létesítő okiratát vagy a létesítő okirata módosítását is ő készíti vagy szerkeszti és jegyzi ellen, és az aláírás-minta a cégbejegyzési vagy változásbejegyzési kérelem mellékletét képezi.

 

-             Külföldi cég tagsága esetén három hónapnál nem régebbi cégkivonatot és annak hiteles magyar nyelvű fordítását, illetve azt az okiratot, amelyből képviselőjének a képviseletre való jogosultsága megállapítható, mindenképpen be kell csatolni.

 

-        Ha a bejegyzési kérelemben külföldi jogi személy vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaság szerepel, vagy a bejegyzési kérelemben feltüntetett külföldi természetes személy nem rendelkezik magyarországi lakóhellyel, a bejegyzési kérelemben kézbesítési megbízottat kell megjelölni és bejegyzési kérelemhez mellékelni kell a kézbesítési meghatalmazást.

 

-        Ha a cég nem tett eleget a számviteli törvény szerinti beszámoló megküldésére vonatkozó kötelezettségének, a cégbíróság legkésőbb az állami adóhatóság elektronikus értesítésének érkezésétől számított húsz napon belül, ha a cég mulasztását megállapította, a céget megszűntnek nyilvánítja és az Itv. 65. § (1) bekezdésében meghatározott felügyeleti illeték megfizetésére kötelezi.

 

A módosítás után a cégjegyzékben rögzítésre kerülő új adatokat és okiratokat a cég adataiban bekövetkezett első változáskor, de legkésőbb 2013. február 1-ig kell bejelenteni, illetve benyújtani. A bejelentési kötelezettségek késedelmes teljesítése esetén, ideértve a törvénymódosítások nyomán keletkezett bejelentéseket (pl. adóazonosító jel, székhelyigazolás) is, a cégbíróság minden esetben ki kell, hogy szabja az 100.000 Ft-tól 10.000.000 Ft-ig terjedő pénzbírságot, tekintettel arra, hogy a jogszabályszöveg nem ad a bírságolás tekintetében mérlegelési lehetőséget a cégbíróknak.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://jogalap.blog.hu/api/trackback/id/tr944172407

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása